Методи перевірки імпульсних трансформаторів

Автор вважає, що методи перевірки імпульсних трансформаторів сигналами низького рівня без випоювання зі схеми недостовірні. Він пропонує два простих методи тестування трансформаторів у режимі, близькому до робочого. Звичайно, потрібен їх демонтаж, зате достовірність результатів перевірки гарантується!

   Імпульсні трансформатори блоків живлення та малих розгорток виходять з ладу найчастіше через перегрівання обмоток. При пробої силових ключів різко підвищується струм в обмотці, що призводить до її локального розігріву з подальшим порушенням ізоляції обмотувального дроту. Найчастіше це відбувається в малогабаритних трансформаторах, намотаних тонким проводом, наприклад, в блоках живлення сучасних відеомагнітофонів, відеоплеєрів та малих трансформаторів (ТДКС) телевізорів. Внаслідок перегріву обмотувального дроту виникають міжвиткові замикання, що різко знижують добротність трансформатора, що порушує режим роботи автогенератора імпульсного джерела живлення (ІІП) або каскаду малої розгортки.
   Перевірка імпульсних трансформаторів блоків живлення та ТДКС – тема досить актуальна, методів виявлення міжвиткових замикань описано чимало. Результати тестування імпульсних трансформаторів методами вимірювання резонансної частоти, індуктивності чи добротності обмотки є недостовірними. Резонансна частота трансформатора, зокрема, залежить від кількості витків, ємності між шарами обмоток, властивостей матеріалу сердечника та висоти зазору. Міжвиткові замикання не усувають резонанс, а лише підвищують резонансну частоту та знижують добротність котушки. Форма тестової синусоїдальної напруги закороченими обмотками не спотворюється, а застосовувати прямокутні імпульси взагалі нерозумно через виникнення імпульсів ударного збудження. На цьому принципі теж є прилади, але вони малоефективні. Впливати на форму імпульсу може насичення сердечника, але у разі потрібен генератор великої потужності. Мабуть, з цих причин ефективність відомих методів дуже низька, а результати перевірки малодостовірні.
   Нижче пропонуються прості достовірні методи перевірки імпульсних трансформаторів у режимі, близькому до робітника. Як генератор сигналу використовується вихідний каскад малої розгортки телевізора або його імпульсне джерело живлення (ІІП). Пропоновані методи дозволяють безпечно виявити місця пробою ізоляції корпусу ТДКС, так звані свищі.
   Для перевірки за першим методом необхідний справний телевізор, рядкова розгортка якого використовується як генератор. ТДКС, що перевіряється, необхідно демонтувати, і його напружену обмотку підключити до висновків напруги розжарення на платі кінескопа, як показано на рис. 1.
   Для другого методу як генератор використовується справний ІІП, можна навіть від телевізора, що ремонтується. Для перевірки ТДКС обмотка, призначена для підключення рядкового транзистора, приєднується до вторинної обмотки трансформатора ІІП, призначеної для формування напруги 110…140 (рис. 2).
Трансформаторы ТДКС
                                                                                 

   
                  Підключення тестованого ТДКС через напружену обмотку                                                                   строчный трансзистор

   В обох випадках ТДКС виявляється в режимі, близькому до робочого, і критерієм його справності можна вважати появу на анодному виведенні високої напруги, здатної «пробити» 2…3 см повітряного простору. Для виготовлення розрядника можна використовувати провід із двома затискачами типу «крокодил». Один «крокодил» підключається до негативного виведення анодної обмотки, а другий вішається на «присоску», де й утворюється розрядник. Наявність короткозамкнутих витків легко визначається по перевантаженню генератора [рядкової розгортки або ІІП] та відсутності розрядів у високовольтному ланцюзі.
   Підозрювальні трансформатори ІІП можна перевіряти за другим методом, підключаючи до виходу генератора обмотку, призначену для силового ключа. Ознакою наявності в трансформаторі короткозамкнутих витків, що тестується, служить перевантаження ІІП, зрив генерації і спрацьовування захисту.
   Насамкінець нагадування: працюючи з високими напругами, пам'ятайте про правила техніки безпеки!

                  Олександр Омельяненко
До списку статей

Всього коментарів: 0

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано.

ru_RURU