Зварювальний апарат із двох трансформаторів

 
Зварювальний апарат із двох трансформаторів
    О.М. Журенків, м. Запоріжжя
 
   У статті описано зварювальний апарат постійного струму з двох трансформаторів з поділом первинної обмотки на дві по 37 В з додатковим відведенням на 110 В, а вторинної - на дві по 50 В для послідовної роботи протягом кожного періоду через діоди випрямляча для зварювання постійним струмом. Можливий варіант паралельного включення вторинних обмоток для зварювання змінним струмом. Таке технічне рішення дозволило намотати первинні обмотки проводом потрібного перерізу з меншою кількістю витків, а вторинні обмотки - більш тонким проводом, що забезпечує необхідний сумарний переріз, що суттєво полегшило намотування та укладання дроту.
 
   Сварочный аппарат на базе трансформатора  У журналі «Електрик» було описано конструкції зварювальних трансформаторів із двох ЛАТРів, кількох трансформаторів від телевізорів та інші варіанти. У серії статей І. Зубаля «Зварювальний трансформатор власноруч» дано багато цікавих рішень та рекомендацій. Зварювальний апарат з двох ЛАТРів на 10 А може бути виготовлений і зі штатними обмотками ЛАТРів як первинна обмотка. Це забезпечує потужність апарату 4,4 квт. При установці ЛАТРів вертикально між торцями, що стикаються, необхідно прокласти кільце шириною 20 мм, наприклад, з просоченої лаком ДВП. Обмотки з'єднати паралельно та синфазно, щоб магнітні потоки мали однаковий напрямок. Оголену струмознімну доріжку слід покрити епоксидним лаком. Для покращення охолодження первинної обмотки на кожну зовнішню частину ЛАТРів намотати по 3-4 витки канатика діаметром 4…5 мм. Після цього намотати вторинну обмотку за рекомендацією І. Зубаля.

При установці ЛАТРів типу «вушастик» між ними необхідно прокласти три дерев'яні прокладки висотою 15...20 мм, просочені лаком. Після цього ЛАТРи зв'язати між собою канатиком діаметром 4-5 мм, рівномірно розподіливши по висоті 4-6 витків. Первинні обмотки з'єднати послідовно та синфазно, щоб у місці зіткнення ЛАТРів магнітні потоки мали один напрямок. Вторинна обмотка може бути повністю намотаною через отвори ЛАТРів або складатися з двох половин, намотаних на кожен з них і з'єднаних синфазно. У такому разі первинні обмотки краще охолоджуватимуться.

Пропонована конструкція призначена для зварювання постійним струмом і виготовлена із двох дроселів із трансформаторним залізом УШ40х80. Сумарний переріз сердечника 64 см2, що цілком достатньо для зварювального трансформатора. У конструкції використані штатні каркаси котушок та кріпильні деталі без переробки, що звело до мінімуму використання додаткових матеріалів та трудовитрат на виготовлення.

  Котушки обох трансформаторів мають бути ідентичними. Первинні обмотки кожного трансформатора розраховані на 137 з відводами на 110 і містять кожна по 221 витків з відведенням від 161 витка.  Конструкция сварочного трансформатора Ці обмотки намотані дротом ПЕВ-2 діаметром 2,0 мм. Вторинні обмотки розраховані на 50 В кожна при напрузі по 110 на первинних обмотках і містять по 75 витків дроту ПБД діаметром 3,0 мм. Між обмотками прокладено ізоляційні прокладки з одного шару тонкого прессшпана. Після намотування котушки по черзі занурюються в ємність з підігрітим до температури 50 ... 60 ° С лаком на 10 хв для просочення. Схема сварочного трансформатора Після висихання котушки шихтуються трансформаторним залізом вперекришку, скріплюються штатним кріпильним матеріалом і встановлюються на металеву основу. При цьому необхідно врахувати ідентичність установки трансформаторів, щоб напрямок магнітних потоків у дотичних частинах магнітопроводів збігалися. 20 діодів випрямляча типу Д242А закріплені на алюмінієвій пластині розмірами 300×140 мм та товщиною 4 мм без ізоляційних прокладок, оскільки «+» при зварюванні постійним струмом підключається до «маси». Аноди діодів з'єднані з висновками вторинних обмоток індивідуальними монтажними провідниками 1,5 мм2.  

 Електрична схема зварювального апарату показано малюнку. Перемикачі SA1 і SA2 дозволяють отримувати на вторинних обмотках напруги 50, 44 і 37 В. Враховуючи, що напруги цих обмоток протягом кожного періоду подаються на вихід через діоди по черзі, струм кожної обмотки вдвічі менше зварювального. Це дозволило намотати вторинні обмотки тоншим дротом, що полегшує його намотування та укладання. З'єднавши вторинні обмотки паралельно, апарат без діодів можна використовувати для роботи на змінному струмі.

Малі габарити та вага створюють певні зручності при його експлуатації, водночас це обмежує застосування електродів діаметром понад 3 мм. Конструкція зварювального апарату показана на фото.

За матеріалами журналу «Електрик»

  До списку статей
 

Всього коментарів: 0

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано.

ru_RURU