Влаштування точкового зварювання

  Перевага точкового зварювання є незаперечним при виконанні зварювальних робіт з деталями, що мають малі розміри. При однаковій якості зварної сполуки енергетичні витрати зменшуються у кілька разів. Пропонований пристрій незамінний при зварюванні листових деталей товщиною до 1 мм або прутків, дроту до 4 мм діаметром. Ці параметри визначаються геометричними розмірами та теплопровідністю матеріалу.

Функціонально пропонований пристрій складається з трьох вузлів: 1 блок управління; 2- зварювальний трансформатор; 3 - контактно-зварювальний вузол.

Основні технічні параметри

 

Напруга живлення. . . 220 В, 50 Гц Вихідна напругатрансформатор в устройстве аппарата точечной сварки

холостого ходу ... ... .... 4 - 6 В

Максимальний імпульсний зварювальний струм……..До 1500 А

Для виготовлення блоку керування знадобиться трансформатор потужністю 10 - 20 Вт з напругою мережевої обмотки 220 В, 50 кГц і напругою вторинної обмотки 15 - 25 В; набір електролітичних конденсаторів типу К50-35; реле герконове типу РЕС42; РЕМ43; РЕМ55 або інше електромеханічне з малим струмом спрацьовування та робочою напругою 15 - 25; кнопка перемикає типу КМ-1 або інша; блок перемикачів типу П2К незалежного включення на 5-6 позицій для підключення конденсаторів при доборі циклу зварювання; діодний міст для заряду ємностей постійною напругою типу КЦ402 - КЦ407; змінний резистор потужністю 1 - 3 Вт групи А або дротяний.
Основною деталлю блоку управління є силовий ключ МТТ4К - однофазний безконтактний тиристорний пускач на струм 40 - 80 А та напругою 600-800 В.
Для виготовлення силового зварювального трансформатора Т2 (рис.1) взято магнітопровід від несправного лабораторного автотрансформаторана 2,5 А. Видаливши стару обмотку, вирізаємо з електрокартону товщиною 0,5-1,0 мм дві шайби, які накладаємо на торці магнітопроводу з напуском в 1-2 мм за внутрішнім і зовнішнім діаметром з подальшим бандажуванням лакотанням або подібним матеріалом менше трьох шарів для досягнення електричної та механічної міцності, що запобігає руйнуванню та протиранню мережевої обмотки на магнітопровід у процесі експлуатації. Діаметр дроту мережевої обмотки обраний 1,2-1,5 мм, бажано в тканинній ізоляції для більш якісного просочення лаком.

Провід укладаємо виток до витка рівномірно по всьому периметру магнітопроводу згідно з рис.2.

Після намотування первинної обмотки її бандажують бавовняною стрічкою або аналогічним.

Вторинна обмотка містить 4-7 витків мідного багатожильного дроту діаметром не менше 20 мм та перетином не менше 300 мм2 у кремнійорганічній ізоляції або аналогічного джгута. На кінці обмотки слід надіти відповідні наконечники з подальшим пропаюванням для досягнення мінімального опору контактного переходу.

Контактно-зварювальний вузол виготовляють з огляду на вимоги для технологічного процесу. Матеріалом для електродів може бути мідь, берилієва бронза та його замінники. Для створення якісного зварювального ядра контактна площа електрода повинна бути мінімальною, також необхідно забезпечити щільне прилягання і стиснення деталей, що зварюються силою не менше 20 кг/см2 (це зусилля підбирають при відпрацюванні технологічного процесу).

При складанні пристрою особливу увагу треба приділити якості з'єднань для отримання мінімальних втрат на перехідних опорах контактів.

Порядок роботи

При замкнутому контакті КН-1 або будь-якому з перемикачів П2К відбувається заряд обраної ємності С1-Сх до напруги живлення 15-30, а після натискання КН-1 розмикається ланцюг заряду, і підключається ланцюг розряду К1 - РЕМ. Величиною ємності, отже, і запасеної нею енергією визначається час утримання реле РЕМ у замкнутому стані, тобто. час циклу зварювання шляхом проходження силового струму через силовий ключ МТТ4К 80-8 від кількох до десятків періодів напруги.

З метою зменшення кількості конденсаторів та перемикачів П2К для добірки часу циклу зварювання їх можна збирати в паралельний ланцюг. Орієнтовні номінали ємностей С1 і С2 по 47 мкФ, С3 і С4 по 100 мкФ, С5 і С6 по 470 мкФ, всі ємності на робочу напругу не нижче зарядного 30 В. Точніший час циклу зварювання підбирають змінним резистором R2.

Грубе підстроювання струму зварювання здійснюють шляхом перемикання відводів силового трансформатора Т2.

Силовий ключ МТТ4К (рис.3) є безпотенційним тиристорно-діодним модуль в уніфікованому корпусі МТТ4. Струм управління, що протікає через контакти реле, не перевищує 100 мА.

Силовий ключ МТТ4К необхідно встановити на радіатор охолодження площею 400-600 см2 або використовувати тепловідвідну площу корпусу пристрою, не забуваючи про те, що на силових контактах та контактах керування є мережна напруга.

 А.І.Сапронов (За матеріалами журналу «Електрик»)
 
До списку статей

Всього коментарів: 0

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано.

ru_RURU