Провід для обмоток трансформаторів

  Провід для обмоток котушок та трансформаторів.

   

  А. П. Кашкаров, м. Санкт-Петербург

  Для виготовлення трансформаторів та дроселів використовуються спеціальні обмотувальні дроти. Про основні типи таких дротів вітчизняного та зарубіжного виробництва розказано у цій статті.

  Вітчизняні обмотувальні дроти


Найбільшого поширення набули обмотувальні дроти в емалевій ізоляції на основі високоміцних синтетичних лаків з температурним індексом (ТІ) у діапазоні 105…200. Під ТІ розуміється температура дроту, коли він його корисний ресурс щонайменше 20000 год.

Мідні емальовані дроти з ізоляцією на основі масляних лаків (ПЕЛ) випускаються з діаметром жили 0,002...2,5 мм. Такі дроти мають високі електроізоляційні характеристики, які практично не залежать від зовнішнього впливу підвищених температур і вологості.

Проводам типу ПЕЛ властива велика залежність від зовнішнього впливу розчинників щодо проводів з ізоляцією на основі синтетичних лаків. Обмотковий провід ПЕЛ можна відрізнити від інших навіть за зовнішньою ознакою - емальове покриття за кольором близько до чорного.

Мідні дроти типів ПЕВ-1 та ПЕВ-2 (випускаються з діаметром жили 0,02…2,5 мм) мають полівінілацетатну ізоляцію та відрізняються золотистим кольором. Мідні дроти типів ПЕМ-1 і ПЕМ-2 (з тим самим діаметром, як і ПЕВ) і прямокутні мідні провідники ПЕМП (перетином 1,4...20 мм2) мають лаковану ізоляцію на полівінілформальовому лаку. Індекс «2» у позначенні проводів ПЕВ і ПЕМ характеризує двошарову ізоляцію (підвищеної товщини).

ПЕВТ-1 та ПЕВТ-2 — емальовані дроти з температурним індексом 120 (діаметром 0,05…1,6 мм), вони мають ізоляцію на основі поліуретанового лаку. Такі дроти зручно монтувати. При пайці не потрібно зачищати лаковану ізоляцію та використовувати флюси. Досить звичайного припою марки ПОС-61 (або аналогічного) та каніфолі.
                                                          
Емальовані дроти з ізоляцією на поліефірамідній основі ПЕТ-155 мають ТІ рівний 155. Вони випускаються з жилами не тільки круглого перерізу (діаметра), а й прямокутного (ПЕТП) типу з діаметром провідника 1,6-1 1,2 мм2. За своїми параметрами проводи ПЕТ близькі до розглянутих вище проводів типу ПЕВТ, але мають більш високу стійкість до нагрівання та теплового удару. Тому обмотувальні дроти типів ПЕВТ та ПЕТ, ПЕТП особливо часто можна зустріти у потужних трансформаторах, у тому числі у трансформаторах для зварювальних робіт.

    Вітчизняні високочастотні обмотувальні дроти

      На високих частотах застосовуються багатожильні емальовані обмотувальні дроти (літцендрати) типу ЛЕШО в шовковій одношарової ізоляції або ЛЕШД — фв подвійної шовкової ізоляції. Такі дроти складаються з пучка мідної емальованої тяганини діаметром 0,05...0,1мм і використовуються для котушок індуктивності (і дроселів). У високочастотних проводах типів ЛЕШО, ЛЕШД, ПЕЛО, ЛЕЛД, ДЕП, ЛЕПКО жили скручені з окремих емальованих дротів зменшення втрат від поверхневого ефекту ( Ефекту близькості). У табл.№1 наведено діаметри широко застосовуваних високочастотних обмотувальних проводів вітчизняного виробництва. Для непарних номерів діаметр дроту приблизно дорівнює половині суми діаметрів двох сусідніх (парних) номерів. 
                                                                                      
  Позначення популярних зарубіжних обмотувальних проводів

У США та Великобританії позначення діаметрів обмотувальних дротів записується словами wire size (розмір дроту).

Наприклад, у США застосовують систему

American Wire Gauge (AWG). Також іноді США використовують систему B&S, а Великобританії — Standar Wire Gauge (SWG). У табл.2 та табл.3 наведені діаметри широко застосовуваних типів обмотувальних проводів за стандартами AWG та SWG.
 Допустиме навантаження на провідники
    
 Максимальний допустимий струм, який можна пропускати через дроти, не турбуючись за спалах або порушення контакту, визначається відповідно до табл.4. Максимальне нагрівання гумової або пластмасової (а також їх поєднань або похідних) ізоляції проводів не повинно перевищувати температури +50 градусів. Від цього температурного параметра залежить тривалість безпечного впливу
на провідник максимально допустимого струму (Imax A у табл.4)
Журнал «Електрик»
 
До списку статей

Всього коментарів: 3

 • Леонид
  Автор: Леонід Додано Жовтень 10, 2018 о 17:57

  Здрастуйте, підкажіть мені треба перемотати вторинну обмотку трансформатора на 24 вольт, який взяти провід? Дякую

  Відповісти
  • leader
   Автор: leader Додано Жовтень 16, 2018 о 00:26

   Добрий день. Перетин дроту залежить від потужності трансформатора

   Відповісти
  • leader
   Автор: leader Додано Жовтень 16, 2018 о 00:30

   Відповів на пошту

   Відповісти

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано.

ru_RURU